środa, 16 listopada 2011

Mobilne Zabawki: BoardGameGeek

  Zauważyłem ostatnio wśród geeków planszowych wyjątkową podnietę iphonem i ipadem. Nie, nie mam im za złe. Jestem w stanie to zrozumieć. Pokaźna liczba implementacji  gier planszowych na tą platformę czyni ją wyjątkowo atrakcyjną dla miłośników tego hobby.


  Czemu o tym wspominam? Zajrzałem ostatnio do statystyk bloga (tak wiem... dziwne). Po za tym, że zaglądały osoby z Rosji czy Kanady zainteresowało mnie jakich przeglądarek i systemów operacyjnych używają moi goście (wiem... jeszcze dziwniejsze). Okazało się, że całkiem sporo wyświetleń dokonano przy użyciu urządzeń działających na systemie Android. Ponieważ sam używam telefonu, który jest weń wyposażony pomyślałem, że mógłbym się z wami podzielić "wrażeniami" z użytkowania przeróżnych aplikacji, które są w jakiś sposób powiązane z grami planszowymi.

Na dobry początek coś czego sam używam w miarę często.


BoardGameGeek

  Aplikacja pozwala nam na dość sporo, biorąc pod uwagę jak bardzo rozbudowany jest portal BGG. Podstawowo oczywiście pozwala nam na przeszukiwanie zasobów BGG lub zajrzenie do naszej kolekcji. W opcjach możemy wybrać z jakiej kategorii chcemy by program pobrał dane. Czy ma to być stricte kolekcja, wishlista, coś innego, czy może wszystko na raz. Niestety, jeśli ściągniemy informacje z więcej niż jednej kategorii, a chcemy przejrzeć np. naszą wishlistę, musimy gmerać w menusach. Nie jest to coś bardzo uciążliwego i mimo wszystko trwa krótko, jednak można to było lepiej rozwiązać. Takie moje czepianie.
  Najważniejsze co daje nam aplikacja to możliwość sprawdzenia informacji o interesującej nas grze w każdym miejscu i czasie. Oczywiście program udostępnia nam takie podstawowe informacje jak autor, rok, wydania, opis, ocena na BGG. Oprócz tego jednak pokazuje nam przeróżne statystyki, dokładniejsze infromacje (mechanika, kategorie, wydawcy), rekomendacje dotyczące ilości graczy, możliwość przejrzenia komentarzy (i ocen) użytkowników, linków oraz... forum. Niestety... nie możemy zamieszczać postów. Nie mamy też dostępu do GeekList. Szkoda.
  Osobiście najczęściej korzystam jednak z opcji rejestrowania rozgrywek. Tutaj w dwóch wersjach. Zwykły log z wszystkimi opcjami znanymi z serwisu oraz Quick Log zapisujący partię za jednym naciśnięciem.
  Kolejna z dostępnych opcji pozwalają nam na przejrzenie listy najgorętszych ostatnio tytułów. Ot tak, aby wiedzieć czym się ludzie w ostatnim czasie podniecają.
  GeekBuddies pozwala nam jedynie na wyświetlenie listy naszych znajomych. I to niestety tyle. Nie wiem czy twórca(y) aplikacji ma zamiar rozwinąć jakoś tą funkcję, ale na razie nic nam to nie daje. Może w przyszłości będzie można przejrzeć kolekcje innych lub wysyłać do nich wiadomości.
  Forums. Tak jak wcześniej, tylko że przenosi nas do forum głównego.
  Kliknięcie w Sync synchronizuje informacje z BGG z aplikacją. Settings, wiadomo. Tutaj ustawiamy nasz login, hasło i dostosowujemy ustawienia aplikacji do własnych potrzeb.
  Co jeszcze? W trybie offline możemy przeglądać pozycje w naszej kolekcji, jednak nie będą się nam ściągać żadne informacje o danym tytule (o dostępie do forum też można zapomnieć oczywiście).

  Dla kogo? Na pewno dla maniaków serwisu. Dla osób lubiących mieć wgląd do swojej kolekcji. Dla osób lubiących czytać o planszówkach w każdej wolnej chwili. Dla osób rejestrujących każdą rozegraną partię. Po za tym aplikacje świetnie sprawdza się gry jesteśmy w sklepie z grami. 


   Do niedawna można było pobrać jeszcze inna aplikacje. Mnie rozbudowaną, jednak nieco szybciej działającą. Ostatnio jednak zniknęła z marketu.

1 komentarz:

  1. hej, przypadkowo trafiłem na Twojego bloga. na razie jeszcze nie mam zdania bo dopiero się wczytuję :) Co do powyższej aplikacji to na pewno praktyczna z punktu widzenia zaspokojenia potrzeb każdego maniaka. Fajnie jest w wolnej chwili zaglądnąć w temat i zobaczyć co się dzieje na rynku.

    OdpowiedzUsuń